סלע הקרן הבריטית

צמוד לכביש ים המלח מעט מדרום לכניסה לשמורת עין פשחה\עיינות צוקים נמצא סלע ה – P.E.F. זהו חלק משברי המצוק הנמצא צמוד לכביש ממערב ועליו חקוקים פסים ואותיות קרן המחקר. אז למי שראה ושאל את עצמו...                                                                
ה – PEF - Palestine Exploration Fund היתה קרן בריטית שחקרה את ארץ ישראל. בשנת 1900 שלחה נציג מטעמה, הארכיאולוג מקאליסטר אשר חקק את הקו ואותיות ה- PEF על גבי הסלע שלפנינו. כאשר מקאליסטר חקק סימן זה הוא היה קרוב לפני ים המלח. סימן זה היה קו המדידה שאליו חזרו מידי שנה אנשי הצוות של בית החולים הסקוטי בירושלים (בראשות מסטרמן) כדי למדוד את השינויים במפלס ים המלח. בשנת 1913 סיכם הרופא הבריטי מסטרמן את המחקר - וזהו התיעוד המסודר והשיטתי הראשון בתחום מחקר השינויים במפלס ים המלח.
בשנת 1914 חדלו אנשי הקרן הבריטית מביקוריהם בסלע, שכן עם פרוץ מלחמת העולם ה-1 הגלו העות´מאנים את האזרחים הבריטים מארץ ישראל.
נכון להיום, לאחר קצת יותר ממאה שנים, אנו יכולים להבחין בברור עד כמה ירד מפלס ים המלח. כאשר שמורת עין פשחה והכביש שבו אנו נוסעים בקביעות באזור ים המלח, היו נכון לשנת 1900 (עת חיקוק אותיות ה-PEF) מתחת לפני ים המלח.
לדאבוננו, אנו ערים להמשך הייבוש המואץ של ים המלח. נכון להיום כמעט ולא נכנסים מים לים המלח ואילו השאיבה מהאגן הצפוני אל בריכות האידוי נמשכת בשיאה. תהליכים אלו ואחרים מאיצים את תהליך האידוי כך שבשנים אלו יורד המפלס ביותר מ-1.20 מטר בשנה. ואחד מפלאי הטבע של ארצנו נפגע בצורה קשה.
 
 

Blacknet.co.il - בניית אתרים