הסודות שבחזית כנסיית הקבר

         
לצד הכניסה לכנסיית הקבר, מימין לדלת (במבט מבחוץ) מתחת למספר לוחות עץ שוכן קברו של פיליפ דה אובני. על מנת להבין את חשיבותו נחזור בזמן בסיפור ההיסטורי אל תקופת מסעות הצלב ובפרט אל מסע הצלב השלישי.                                                       
מסעות הצלב יצאו לדרך לאחר שהאפיפיור אורבנוס קרא לשחרר את המקומות הקדושים בועידה בקלרמון בשנת 1095. מייד לאחר מכן התארגנו מספר מסעות צלב חלקם מוצלחים חלקם לא, מסע הצלב השלישי יוצא לאחר שהצלבנים מאבדים את שליטתם בארץ ישראל בהפסדם בקרב קרני חיטין ב-1187\7\4 לכוחותיו של צלאח אדין איוב. מנהיגי המסע היו מלך גרמניה פרידריך ברברוסה, מלך צרפת פיליפ ומאנגליה יצא המלך ריצ´רד לב הארי שביציאתו השאיר את אנגליה בידי אחיו ג´ון (שנקרא גם ג´ון ללא ארץ).  גון התגלה כמלך חלש ועקב לחץ כבד מצד הברונים בארצו שאף איימו כי יצאו נגדו במרד גלוי העניק להם ב-15 ביוני 1215 את "המגנה כרטא". המגנה כרטא היא כתב זכויות, המגביל את סמכויות הכתר ונחשב לראשית המשפט החוקתי האנגלי ובעצם לראשית הדמוקרטיה. מרגע שמלך חותם על חוזה מול נתיניו הם הופכים מנתינים לאזרחים. אי מימוש החוזה יגרום לאובדן זכויות המלך, כפי שהדבר נכון לגבי זכויות הברון. כלומר מלך על תנאי- אם לא ימלא את חובותיו יאבד את מלכותו. חשיבותה של "המגנה כרטא" בהתפתחות החוקתית של אנגליה, טמונה בעיקר בסעיפים שמגבילים את סמכויות המלך לדוגמא - סעיף המחייב הסכמה של "מועצת ברונים כללית" לכל דרישה של המלך לתשלום "דמי סיוע" החורגים מהנוהל הפיאודלי המקובל, סעיף זה מהווה את הבסיס לצורך בהסכמת הפרלמנט להטלת מיסים חדשים. סעיף נוסף קבע כינון גוף שחבריו ברונים ותפקידו לפקח על שמירת הזכויות שבמסמך.    סעיפים חשובים נוספים הם-17,18-עוסקים בהפרדת המלוכה מהמשפט. 20-עוסק במידה של הגינות בהטלת העונש על הנאשם, דבר שמנע עונשים מוגזמים וחייב להרשיע אדם על סמך עדות. 39-מוסיף על סעיף 20 וקובע שאסור להעניש אדם אלא לאחר משפט צדק.                   
41-עוסק בחופש הכלכלי של סוחרים באנגליה ומחוצה לה.                                                   
מתוך דוגמאות אלו אנו למדים על משמעותו ההיסטורית של המסמך בן 63 סעיפיו לפיתוח הדמוקרטיה ומערכת המשפט של ימינו. 
אלפי אנשים שחולפים מידי יום על פני קברו של פיליפ דה אובני בכניסה לכנסיית הקבר אינם מודעים לעובדה כי הוא אחד הברונים שאילצו את ג´ון, ממלא מקום מלך אנגליה דאז, להעניק את ה"מגנה כרטא" והוא אף חתום עליה.                                                      

Blacknet.co.il - בניית אתרים