נחל פרס

מהמסלולים הטובים ביותר של הנגב וצפון הערבה. עובר לאורך נחל פרס ומאפשר הצצה למגוון שכיות חמדה: גבי פרס, קוביות ענק ומפל מרשים עם תצפית מרהיבה לים המלח וסביבתו. נחל פרס הינו נחל אשר יורד ממורדותיו המזרחיים של רכס חצרה, באזור הר צבאים, לעבר הערבה מהלך של כ-17 ק"מ.
הנחל היווה תוואי לדרך רומית עתיקה. דרך זו, אשר חיברה את רפיח במערב עם צוער במזרח, עברה בתוואי הנחל ממצד תמר אשר בראש הנחל ועד לצוער העתיקה אשר בדרום ים המלח. צוער הינה היחידה מערי סדום אשר נצלה מהשמדה כפי שמסופר בספר בראשית י"ט.  אחיותיה, סדום ועמורה הושמדו. מיקומה המשוער של צוער הוא סמוך לעיירה הירדנית א- סאפי אשר לחופו המזרחי של ים המלח.
במקום בו אנו נטייל מתחתר הנחל בתוך סלע גיר קשה ויוצר מעוק יפה וצר שאורכו כ-250 מטרים ובתוכו סדרה של מכתשות עמוקות המתלאות במי שטפונות בם נוצרים גבים יפים ומרשימים. המעוק מסתיים במפל לא גבוה, ומשך הנחל ממשיך ומתחתר בסלעי דולומיט. יפה לראות את קוביות הענק אשר התנתקו מקירות הנחל. הגבים, שהם ללא ספק אחת מהאטרקציות של הנחל, מאפשרים שחיה לאחר שיטפונות. במורד הנחל. לאורך המסלול נפגוש במספר עצי שיטה ולצדם צמחיה מדברית אופיינית. לאחר זמן קצר נגיע למפגש שבילים שחור וירוק. שני המסלולים מגיעים לקצה המסלול. המסלול הירוק ממשיך לאורך הגדה הימנית )דרומית( של הנחל בנתיב הדרך הרומית העתיקה, בעוד המסלול השחור יורד אל תוך קטע קניוני ויפה של נחל פרס אשר לאורכו מפלונים קטנים וגבים שלרוב יבשים בו אנו נלך. נהנה מההליכה במעוק עד לסופו במפל גדול ומרשים ממנו נתצפת בזהירות לאחריו נחזור מעט לאחור ונעלה בעזרת יתדות לגדתו של הנחל, לאחר עליה לא ארוכה ולא קשה במיוחד בשביל השחור, נגיע למפגש עם השביל הירוק. מכאן ניראה את המפל אליו נשפך הנחל בתום המעוק וממנו תצפתנו. גובהו של המפל כ-80 מטרים! לאחר התצפית על המפל אנו ממשיכים ועולים לראש מעלה פרס – תצפית מרהיבה על כל האזור. לאחר התצפית נרד בשביל עוד כ-45 דקות אל סופו של המסלול בצומת הערבה.
 
 
          
 
 
          
 
 
                   
 
 

Blacknet.co.il - בניית אתרים